İnternet güvenliği – Önemli Duyuru!

Nisan ayı sonunda sayfamıza yapılmak istenen sanal saldırıyı duymuşsunuzdur. IT’ci arkadaşlarımızın başarılı girişimleri ve WordPress güvenlik protokolleri sayesinde bu saldırı daha başlamadan engellenebildi. Dosyalarımiz kurtarıldı.

Sayfaya giriş yapan arkadaşlarımızın gizli bilgilerinin sağlam olduğunu ve herhangi bir sızmanın olduğunu sevinerek duyurmak istiyor, arkadaşlarımiza teşekkür ediyoruz.

Bununla birlikte, Facebook ve Gmail hesabınız varsa muhakkak hemen şifrenizi değiştirin!!!

Bilgi güvenliği ve bilişim konusunda uzman IT’ci dostlarımızın uyarılarına göre, birbuçuk milyon (1.500.000) kullanıcının Facebook şifresi Rus Mafiası’nın eline geçmiş, ve bunları bin tanesi 25 dolara, haraç mezat satıyorlar.

Bir başka noktada, asla isminizi ve doğum tarihinizi birlikte bildirmeyin!

Verisign Siber Entelakans çıkışlı bilgilere göre Kirllos nikini kullanan bir bilgisayar korsanı, bilgisayar korsanlarının ullandığı bir yeraltı internet sitesinde, bu Facebook kullanıcı adlarını ve şifrelerini satışa sunmuş!!!… Yani her 300 Facebook kullanıcısından biri. Kirllos bu güne kadar 700.000 kişinin bilgilerini satmış.

Amerika’da bir katolik papazın hesabına giren korsanlar, papazın adını kullanarak onun arkadaşlarından binlerce dolar dolandırmış.

Atatürkçü saflardaki ITcilerimizim bizlere önerdikleri şunlar:

 1. Sifreleriniz en az 8 harf ya da rakam içersin. Büyük ve küçük harf kullanın ama rastgele sırayla. Bunların arasına rakamlar da serpiştirin. Isminiz, doğum tarihiniz gibi kolayca tahmin edilebilecek bilgileri şifre niyetine kullanmayın. Hiç bir anlamı olmayan harf dizileri şifre olarak en iyisidir. Klavyedeki harflerin ardarda diziliği, örneğin qwerty1234 iyi bir şifre değildir.
 2. 30 günde bir bütün şifrelerinizi yenileyin.
 3. Bilmediğiniz kaynaklardan gelen emailleri  açmaktan kaçının. Hele hele bilmediğiniz bir kaynaktan gelen email eklerini asla açmayın.
 4. Size gelen bir mesajın içindeki bağlantıyı tıklamadan önce, o bağlantının sizi nereye götüreceğine dikkat edin. Görünen bağlantı bir kandırmaca olabilir.Arkadaşımızın verdiği örnekle genckemalistler.com linki sizi kardeş sitelerimizfen Kuvvayı Milliye sitesine götürecektir.Linkin gerçekte nereye yönlendirildiğini denetlemek için, farenizi sağ düğmesini kullanın ya da imlecinizi, tıklamadan, linkin üzerinde gezdirerek tarayıcınızın altındaki bilgiye bakın.
 5. Antivirüs yazılımları  çok önemli. Bir antivirüs yazılımı edinin hergün kendisini güncellemesini sağlayın.

Sitemizi dolaşırken, ya da başka bir yerde şüpheli bir durumla karşılaşırsaniz lütfen bizi derhal haberdar edin.

Saygılarımizla

Reklamlar

2 Yanıt to “İnternet güvenliği – Önemli Duyuru!”

 1. İnternet güvenliği – Önemli Duyuru! | Kuvva-yı Milliye Says:

  […] on 1 Mayıs 2010 by Kuvva-yi Milliye Cephesi Kardeş sitelemiz Genç Kemalistler’de (genckemalistler.wordpress.com) yayınlanan önemli internet güvenliği bilgilerini […]

 2. Duyuru « Genç Kemalistler Says:

  […] durumdaki son bilgileri, sağ sütundaki İnternet güvenliği – […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: